12.04.12

Siers Camembert de Normandie


Camembert AOC - Siera mīļotājiem šis vārds izraisa atkarību, no kuras grūti atteikties un kura liek tiekties pēc labākā.

Cepts Kamambēras siers ir klasika. Tam ir spēcīga sēņu garša un skābena garša. Tas tiek gtavots no svaiga Normandijas govju piena. 

Kamambēru ieteicams ēst pēdējās piecas dienas pirms derīguma termiņa beigām, kad visas tās labās īpašības atklājas pilnībā. 

Kamambēru pasniedz desertā, no tā gatavo mērces gaļas ēdieniem un krēmu tortēm, to cep kopā ar āboliem un pievieno smalkmaizītēm. Kamabēru iesaka baudīt brokastīs kopā ar kafiju vai melno tēju. Dažkārt to uzliek uz svaigas franču maizes šķēlītes.

Visīstākais kamambērs tiek pārdots apaļā koka kārbiņā ar uzrakstu "Camembert de Normandie Applellation d’Origine controlee au Lait Cru".


Siers ar Marijas Arelas tēlu
Siera tips: mīkstais baltais
Piens: govs
Valsts: Francija
Reģions: Normandija

Camembert AOC no Normandijas ir viens no pasaulē slavenākajiem franču sieriem, tomēr tā vēsture ir samērā nesena un ne līdz galam skaidra. Lai gan ir norādes, ka kamambērs ticis gatavots jau 1680. gadā, par tā dzimšanu uzskata 1791. gadu.  Kāda sieviete Marija Kristīne Arela – tagad viņas bildi mēdz drukāt uz kamambēra paciņām un pašu dēvē par kamambēra māti – toreiz savā mājā ļāva patverties katoļu priesterim Šarlam Žanam Bonvū, kurš bēga no revolucionārās Parīzes. Savukārt viņš, būdams pateicīgs par fermera sievas labo sirdi, dalījās savas Brī ciematā dzimušās mātes siera gatavošanas receptē. No Marijas Kristīnes recepti mantoja viņas meita Marija Arela-Penela. Siers kļuva arvien iecienītāks, taču tā slavas gājiens Eiropā un īpaši Francijā sākās tikai 100 gadu vēlāk, kad kāds inženieris Ridels radīja t. s. kamambēra kasti no papeles koka. Tieši pēc šā izgudrojuma kamambērs nonāca popularitātes zenītā, un tā slava nav norietējusi vēl šodien.

Plašus panākumus guvušo sieru sāka ražot ne tikai Normandijā, bet arī ārpus tās, turklāt ne vienmēr gana kvalitatīvu. Tāpēc 1909. gadā tika dibināta Normandijas Kamambēra ražotāju asociācija, kura noteica siera obligātos kritērijus un paziņoja, ka Normandijas kamambēru drīkst gatavot tikai un vienīgi Normandijā. Šis uzstādījums gan darbojās ļoti īsu laiku, jo 1926. gadā Orleānas apelācijas tiesa noteica, ka “kamambērs” ir kļuvis par vispārēji lietojamu vārdu. Līdz ar to šis siers gatavojams un ražojams visā pasaulē. Sākās kamambēra lielā industrializācija, sieru ražoja ne tikai visā Francijā, bet pat Šveicē un Itālijā. 1968. gadā vietējie ražotāji pieprasīja, ka uz īstā Normandijas kamambēra jābūt zīmei “Label rouge”, kura tur ir vēl šodien. Normandiešu cīņai turpinoties, 1983. gadā siers beidzot ieguva arī AOC statusu. 1996. gadā šim sieram piešķirta kopējā Eiropas aizsargzīme PDO (Protected Designation of Origin).

Kā atpazīt kamambēru? 
Mūsdienās ikvienam Camembert de Normandie AOC sieram ir jābūt:
    *ražotam vienā no pieciem Normandijas atļautajiem departamentiem (Calvados, Manche, Orne, Eure un Seine-Maritime);
    *gatavotam tikai no Normandijas reģiona govju piena;
    *gatavotam no nepasterizēta piena;
    *gatavotam ar tradicionālo koagulāciju;
    *formās smeltam ar rokām, nevis mašīnām;
    *izgājušam biezpiena izlīdzināšanas procesu;
    *sālītam pēc tradicionālās metodes;
    *nogatavinātam (nedrīkst būt mazāk par 21 dienu, no kurām vismaz 16 dienām jābūt reģiona robežās);
    *iepakotam atbilstoši standartam.

Kamambēras sieram ir dažādas baudāmības stadijas. Pašiem normandiešiem – kad pats centrs, siera sirds, ir vēl stingrs, nevis jau tekoši krēmīgs. Citiem – kad iegādātais siers vidū ir mīksts un tekošs. Taču ikvienā no stadijām īsts Normandijas AOC kamambērs ir izcils siers.

Īsto Camambert de Normandie AOC mēdz gatavot dažādos veidos. 

Normandijā vien ir vēl trīs dažādi kamambēri: Camembert au Calvados, Camembert au Cidre un pasterizēts kamambērs, kuram nav AOC zīmes, bet teksts “Fabrique en Normandie”(kas nebūt nenozīmē, ka tas gatavots no Normandijas govju piena, un tas bieži vien nav pat izturēts 20 dienas) – pasterizācijas, mazās nogatavināšas un citu faktoru dēļ tā garša ir maigāka un miziņa daudz biezāka nekā nepasterizēta piena sieriem. 

Vislabāko un autentiskāko Camembert AOC sieru var nopirkt tikai Francijā, jo retais uzdrošinās piegādāt nepasterizēta piena kamambēru. 

Tomēr, lai citzemnieki saņemtu ko tikpat labu, daudzi ražotāji gatavo pasterizēta piena sieru ar garšu, kas iespējami tuva oriģinālajai. Arī Latvijā nepasterizēta piena kamambēra nav, tāpēc izvēlamies labākos no tiem, kuri nopērkami.

Garšas nianses 
No ārienes gaišas pelējuma kārtiņas klātais kamambērs iekšā klasiski ir maigi dzeltens. Labs Kamambēras siers smaržo augļaini, ar nelielām sēņu aromātu niansēm. Tās gan atgādina pelējumu, bet tik maigi un patīkami, ka netraucē. Aromāts ir daudz spēcīgāks nekā brī sieram.

Kā izmantot 
Kamambērs ir karalis siera platēs – tas ir viens no lielā siera plates piecinieka. Bieži izmantots arī dažādos citos ēdienos, piemēram, fritē kroketēs, salātos ar pikantām salātu lapām un valriekstiem, pildīts sendvičos, kausēts mērcēs un karstmaizēs. Tomēr, ja esi iegādājies tieši AOC sieru, to vislabāk iekļaut siera plates sastāvā maltītes beigās.

Ar kādu dzērienu
Klasiski pieņemts baudīt to kopā ar Normandijas sidru. Ja sidrs neiet pie sirds, tad ar vidēji apaļu Bordo vīnu vai spēcīgu Ronas ielejas sarkanvīnu. 


Le Rustique Camembert 
Viens no pazīstamākajiem, lielajiem Francijas zīmoliem, kurš pircējus nepieviļ, – vienmēr lieliska un teju vai autentiska kamambēra garša. Tā recepti radījis Žans Verjē1974. gadā. Siers, kurš par savu esamību atgādinās gan mašīnā, gan katru reizi, atverot ledusskapja durvis, tomēr, par spīti gana spēcīgajam aromātam, pēc garšas ir maigs, izteikti krēmīgs un sulīgs, nedaudz saldens. Pēc ēšanas veido paliekošu, bet neuzbāzīgu pēcgaršu un ir viens no favorītiem siera platēs, baudāms ar svaigu bageti un dažādiem siera džemiem. Iederēsies gan ikdienā, gan smalkākos pasākumos.



La Chatelain 
Siers, kurš jau no ārienes ir industriāls, gatavots no pasterizēta piena un pārklāts ar biezu, baltu miziņu. Tomēr tas, kā saka paši ražotāji, cenšas visvairāk līdzināties autentiskam AOC sieram. Aromāts ir daudz vieglāks nekā pārējiem diviem minētajiem sieriem. Arī garša vieglāka, ne tik stipra, tekstūra ir nedaudz sausāka. Labs paraugs ikdienas lietošanai vai reizēs, kad viesi spēcīgāku sieru varētu nesaprast, tomēr kvalitāte ir svarīga. Tiem, kuri baudījuši īstu kamambēru, šis var likties par vāju. Vairāk līdzinās brī sieram.



Camembert Champagne, Fromagerie Maitre Pennec 
Smarža liek domāt, ka atrodies vectēva garāžā, kur mijas krāsas un citi ķīmiski aromāti. Miziņa balti dzeltenīgi pelēka.

 Pēc tekstūras siers ir daudz mīkstāks nekā citi, arī aromāts ir spēcīgāks un piesātinātāks. 

Garšā – krēmīgs, mīksts, sulīgi maigs. Var just, ka nav tīrs kamambērs, bet ar kādu garšu – šajā gadījumā šampanieti. Skaists, īpašs paraugs īpašiem siera mīļotājiem un baudītājiem.


Camembert de Normandie, Le Rustique Camembert iegādājami lielveikalos SKY; Camembert Champagne, Gastronome veikalos; La Chatelain, Delikateses no Francijas, Antonijas 21
Raksta avots: Kasjauns.lv (07.04.2012)


Siera ēšana, gluži tāpat kā tā iegūšana, ir māksla. 

Pirms kamambēra baudīšanas tas ir «jāsagatavo». Vismaz stundu vai pusotru jātur istabas temperatūrā. Tikko izņemts no ledusskapja, siers ir sastindzis un neizteiksmīgs. Siltumā produkts kļūst mīksts un atveras tam piemītošā garšu un smaržu buķete. Labāk pikantumu var sajust, uz mēles liekot palielus siera gabaliņus. Tradicionāli to griež trijstūrīšos. Plānās šķēlītēs sieru neizdosies sagriezt — tas ir pārāk mīksts.

Francijas gardumu ēd tāpat, neceptu, nevārītu — tas ir deserta siers. Bauda kopā ar vīnu, augļiem, gaļu vai maizi. Kamambēram no augļiem pieskaņoti ananasi, zemenes, āboli, melones, bumbieri, jo īpaši vīnogas.

Sieru sagriež trijstūrīšos un virsū var uzlikt pa ananasa šķēlītei un vīnogai. Kopā ar augļiem no palieliem siera gabaliem var gatavot salātus, kuriem par mērci izmanto jogurtu bez piedevām vai saldo krējumu.

«Kamambēras siers nav jāēd lielos daudzumos un katru dienu. Siers ir sātīgs, tāpēc pietiks ar dažiem gabaliņiem svinībās — lai neapnīk. Tā kā produktam ir liels tauku saturs, pārēsties to pat nav veselīgi.

No siera mēs gūstam ne tikai baudu, bet arī vērtīgus vitamīnus un kalciju. Latvijā divu veidu kamambērus — ar 45 un 60% tauku saturu — ražo «Valmieras piens».
Avots: apollo.lv


Cepts kamambērs 

ar sviestā sautētiem āboliem


Sastāvdaļas:
  • 270 g nomizotu ābolu, sagriezti kubiņos
  • 35 g sviesta
  • 1 tējk. timiāna lapiņu
  • 30 g brūnā cukurniedru cukura
  • nedaudz muskatrieksta
  • ¼ tējk. kanēļa
  • 1 vesels (250–300 g) Kamambēras siers (Normandijas)

 Pagatavošana:
  1. Sakarsē krāsni 200 grādus karstu.
  2. Katlā izkausē sviestu, pievieno timiānu, cukuru, muskatriekstu, kanēli un ābolus un uz mazas liesmas pasautē, līdz āboli ir mīksti, bet saglabā vēl savu formu. Tas varētu būt 5–7 minūtes. Noņem no liesmas un noliec malā, kamēr cepas siers. 
  3. Liec uz pannas sieru un pannu – krāsnī. Cep 20 minūtes. Siers būs viegli uzpūties. Ļoti uzmanīgi, lai nesaplēstu, pārcel uz kāda šķīvja un blakus vai virsū liec ābolus. Pasniedz karstu.  


 Vislabāk kā uzkoda vai pat beigās kā deserts. Tikai atceries, ka sieram, kuru cepsi, jābūt bez jebkāda cauruma, tapēc svarīgi izvēlēties labu un kvalitatīvu. Ja ne, tad siers iztecēs pa pannu.

Recepte: http://www.cetrassezonas.lv (Signe Meirāne)

Grilēta ananāsa šķēle 
ar Kamambēras sieru un medu



Sastāvdaļas:
  • 1 ananāss
  • 2 ēd.k. sviesta
  • 2 ēd.k. medus
  • 2 ēd.k. brūnā cukura
  • 1 buntīte piparmētru
  • 200 g Kamambēras siera
  • 1 apelsīna sula
  • 75 ml ruma


Pagatavošana:
  1. Ananāsu nomizo, sagriez ripiņās un izņem serdi.
  2. Sajauc sviestu, medu, brūno cukuru, apelsīnu sulu, rumu un savāri, līdz veidojas bieza masa.
  3. Ananāsu no abām pusēm apsmērē. Uz grila restēm liec foliju, pa virsu – ananāsa gabalus un grilē pa 2 minūtēm no katras puses.
  4. Pirms grilēšanas beigām uz katra gabaliņa uzliec Kamambēras siera šķēlīti, ļauj, lai izkūst, un pasniedz ar piparmētru lapām.


Tik vienkārši, neparasti un tik garšīgi. Ananāsu un mērces saldums kopā ar Kamambēras siera pikanto maigumu, ko atsvaidzina piparmētra, – viegli un interesanti.

Recepte: Ingmārs Ladigs, „Ladig's cafe”


Bavāriešu siers




Sastāvdaļas: 
  • 200g Camembert siera
  • 200g Limburger siera
  • 3 ēd. krējums
  • 50g mīksts sviests
  • 1 sipols
  • Sāls
  • Pipari
  • Paprikas pulveris
  • Gaišais alus (mazliet)
  • (garsai var pievienot kimenes, zalumus)


  1.  Abus sierus sagriež gabaliņos, ievieto blodiņā. Pievieno krējumu, visu saspaida ar daksinu, līdz izveidojas viendabīga masa. 
  2. Pievieno sviestu, sagrieztu sīpolu, piparus un paprikas pulveri,visu samaisa. Pēc vēlēšanās var pievienot ķimenes un zaļumus. 
  3. Īpašai garšai var pievienot mazliet gaišo alu. Masu novietot uz 1 stundu vēsā vietā. Servējam un rotājam ar zaļumiem.

Siers ir pikants, tas labi garšo ganpie alus, gan  arī uz maizītēm.


Omletes rullīši ar Camembert sieru

 Sastāvdaļas:

  • 6 olas dzeltenumi
  • 70g Camembert siera
  • 150g cukurzirnīšu pākšu
  • 100g paprikas
  • 50g saldā krējuma
  • Citronu sula
  • Pētersīļi, Sāls, pipari


  1. Olas dzeltenumu atdala no baltuma. Olas dzeltenumu sakuļ, pievieno saldo krējumu, sāli, piparus un saplūkātus pētersīļus. 
  2. Masu lej uz iepriekš uzkarsētas pannas un cep aptuveni divas minūtes. 
  3. Uz gatavās omletes pārkaisa smalki sagrieztu Camembert sieru un satin vienā rullītī, kuru pēc tam sagriež vairākās daļās. 
  4. Papriku sagriež salmiņos un cep kopā ar cukurzirnīšu pākstīm 180 grādu temperatūrā aptuveni trīs minūtes. Pievieno sāli, piparus un citronu sulu.

Recepte: http://www.kursuzsauks.lv

Cepts Camembert siers
Sastāvdaļas:

  • Kamambēra siers
  • Eļļa
  • Ķiploks (pēc vēlēšanās)
  • Divas Pittas maizītes

Pagatavošana:

Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 grādiem.
Pannā liek sieru cep cepeškrāsnī. (uz cepamā papīra, lai nepielīp)

  1. Sajauc olīveļļu ar izspiestu ķiploku.
  2. Sagriež pittas maizi un apslaka ar ķiploku eļļu.
  3. Pēc 10 min, kad siers jau mazliet apcepies, uz cepešpannas liek apgrauzdēties sagrieztu Pittas maizi.
  4. Pacep vēl kādas 10 minūtes.
  5. Siera apvalku krusteniski iegriež, un pavelk uz malām, lai vieglāk tikt klāt mīkstajam viducītim.


Karstie bumbieri 
ar ceptu Kamambēra sieru

Sastāvdaļas:

  • Kamambēra siers
  • Sviets cepšanai
  • Bumbieri vai āboli
  • Cukurs
  • Medus
  • Rums,kanēlis,
  • Citrons
  • Ciedru rieksti


Pagatavošana:

  1. Sieru sagriež (cik lielos gabalos katrs vēlas) un liek karstā pannā nelielā sviesta daudzumā. Apcep no vienas puses aptuveni minūti un no otras — lai garoziņa kļūst brūna. ( Pārāk ilgi sieru nevajadzētu sildīt, jo tad tas izplūdīs un zaudēs specifisko garšu).
  2. Bumbierus (tikpat labi būs arī āboli) sagriež šķēlēs un grilē uz pannas cukurā jeb karamelizē.
  3. Sieram un bumbieriem pārlej medus mērci. Maisījumu gatavo katliņā vai pannā, karsējot medu kopā ar nelielu daudzumu ruma, kanēli, svaigu citrona sulu un grauzdētiem ciedru riekstiem.


Lielisks brokastu ēdiens. Apbrūninot Kamambēra sieru uz pannas sviestā, var atvērt visas tam piemītošās garšu un smaržu nianses. 



Cepts kamambērs ar ogu mērci un saldējumu

Sastāvdaļas:
  • 1 iepakojums kamambēra siera
  • 3 ēdamkarotes rīvmaizes
  • 2 olas
  • 250 g saldētu zemeņu vai ķiršu
  • malti melnie pipari
  • 1 ēdamkarote cukura
  • plombīra saldējums
  • eļļa cepšanai


Pagatavošana:

  1. Sakuļ olas. Pievieno rīvmaizi un samaisa. Rīvmaizes un olu masā apviļā sieru. Sagatavoto sieru liek uz pannas vai karstumizturīgā traukā un cep līdz 180˚ C uzkarsētā cepeškrāsnī 15-20 minūtes.
  2. Sagatavo mērci: saldētās zemenes sagriež nelielos gabaliņos vai sablenderē viendabīgā masā. Pievieno šķipsniņu piparu un 1 ēdamkaroti cukura. Visu liek katliņā un uzkarsē.
  3. Izceptu sieru pasniedz ar zemeņu mērci un rotā ar saldējuma bumbiņām.

Recepte: http://www.rimi.lv


Kopsavilkums par ceptu Camembert sieru

  1. Cep ar visu groziņu ( iepriekš izņem iesaiņojumu) cepeškrāsnī 8-10 minūtes, tad izņem ārā, ar nazi vidū krusteniski iegriež un uzloka maliņas. Pēc tam cep vēl 5-7 min.
  2. Bez groziņa cep krāsnī uz plāts, kas izklāta ar cepampapīru vai ietaukotā stikla formā 200 grādos 10 minūtes. 
  3. Sagriež daiviņās, apviļā alus mīklā ( Sakuļ 1 olu, pievieno 150g miltus, sāli, cukuru, Worchester mērci un maisot lēnām pievieno 100 ml alu. Mīklai jāsanāk viendabīgi mīkstai)  un cep lielā eļļas daudzumā uz pannas.
  4. Cep panētu eļļā uz pannas (Sieru sagriež  trīsstūrīšos. Katru gabaliņu panē miltos, sakultā olā, pēc tam rīvmaizē, kas samaisīta ar riekstiem vai mandelēm).
  5. Sagrieztu ātri apcep sviestā uz pannas ( 1 min katrai pusei).



Pasniedz:
  • Vesela siera miziņu krusteniski iegriež un pavelk uz malām, lai vieglāk tikt klāt mīkstajam viducītim, tad var tajā mērcēt pitas maizīti.
  • Liek gabaliņus uz tostermaizes, pārlej ar kādu no piedevām.
  • Veselu sieru pārlej ar kādu no ieteiktām piedevām un griež sieru daiviņās.


Piedevas ceptajam sieram:
  • krāsnī ar ķiplokiem un eļļu apgrauzdēta pitas maizīte
  • jāņogu - mango salsa
  • konjaka - brūkleņu mērce
  • brūkleņu ievārījums
  • cepti bumbieri/āboli
  • medus


Cepti bumbieri vai āboli:
Bumbierus/ābolus sagriež šķēlēs un grilē uz pannas cukurā jeb karamelizē. Sieram un bumbieriem pārlej medus mērci. Maisījumu gatavo katliņā vai pannā, karsējot medu kopā ar nelielu daudzumu ruma, kanēli, svaigu citrona sulu un grauzdētiem ciedru riekstiem.

Salsa:
Nomizo 1 mango un sagriež mazos kubiņos, sajauc ar 60 g jāņogu, 1 laima sulu un sarkanajiem pipariem.

 Konjaka mērce:
Saputo saldo krējumu, pievieno brūkleņu želeju pēc garšas un pielej nedaudz konjaka.

Melleņu mērce:
Katliņā ieber mellenes un pielej baltvīnu un cukuru. Uz lēnas uzguns vāra, līdz mellenes gandrīz izšķīdušas.








Nav komentāru: