26.11.12

Vaniļas mērce

Anglijā-Olu krēms

Anglijā vaniļas mērce slēpjas zem vārda custard (tulkojumā: olu krēms) tā ir nopērkama visdažādāko izmēru burciņās un to pievieno ļoti daudziem desertiem. Turpretī Latvijā vienīgais, kas pieejams, ir pulvera veidā, kas ir ļoti tālu no tā, kādai jābūt labai vaniļas mērcei. 

Sastāvdaļas:
  • 3 olu dzeltenumi
  • 125 ml salda krējuma
  • 125 ml piena, trekna
  • 60 g pūdercukura
  • ½ vaniļas pāksts

  Pagatavošana:
  1.  Katliņā lej pienu un saldu krējumu. Pievieno vaniļas pāksti un liec uz mazas uguns sildīties. Visu laiku uzmani, jo, līdzko liekas, ka piens sāks burbuļot, tas no liesmas jāņem nost.
  2. Kamēr sildās piens, puto olu dzeltenumus ar cukuru, lai izveidojas nedaudz gaisīgāka masa. Tā ir laba, kad, paceļot putojamo slotiņu, no tās bļodā notekošā masa veido nelielas, vismaz 3 sekundes paliekošas līnijas.
  3. Olas dzeltenuma bļodu liec auksta ūdens peldē un lēnam lej klāt karsto piena un salda krējuma maisījumu, visu laiku ar putojamo slotiņu olas aktīvi maisot. Ātrā maisīšana un aukstā ūdens pelde ir ļoti svarīga, lai olas nesarautos kunkuļos no strauji pievienotā karstuma.
  4. Kad viss piens ar saldu krējumu iemaisīts, tad masu lej atpakaļ katlā. Katlu liec uz mazas liesmas un aktīvi ar koka karoti maisi, līdz mērce ieguvusi tādu konsistenci, kad, apgriežot koka karotes aizmugurējo daļu un pa to novelkot ar pirkstu, paliek ļoti skaidra un tīra līnija. Tas varētu prasīt aptuveni 4 minūtes, bet tomēr tas ir jājūt pašam, jo daudz kas atkarīgs no katla un plīts virsmas un liesmas veida (gāze uzkarst ātrāk nekā elektriskā virsma). Galvenais – visu laiku maisīt, lai olas nesarauj kunkuļos.
  5. Kad liekas, ka mērce ir gatava, tad to pārlej tīrā traukā un, vislabāk, trauku ieliec atkal aukstā ūdens peldē. Pārklāj ar pārtikas plēvi, lai neveidojas garoziņa.

Vaniļas mērce

Noslēgtā traukā vari ledusskapī uzglabāt 3 dienas.
Rezultāts: 450 ml
Recepte: Signe Meirāne


Vaniļas pāksts


Vaniļas pāksts ir burvīgs produkts - skaists, aromātisks un tik vilinoši garšīgs. Vaniļu pievieno vaniļas mērcei, vārītajam krēmam, kūkām, krēmiem, dažādiem desertiem un pat dzērieniem. Ja zināsi kā pāksti attaisīt, tavas durvis uz jaunu garšu atvērsies.

Kā atvērt vaniļas pāksti



Pārtikā:
     Vaniļas pāksts ir ļoti aromātiska, tumši brūnā, gandrīz melnā krāsā, mazliet krunkaina, reizē sīksta un lokana, ar vieglu eļļainu spīdumu un mīksti saldu aromātu un garšu. Vienu pāksti var izmantot vairākas reizes, tikai pēc lietošanas tā jānoskalo un jāizžāvē. 

Vaniļa ļoti labi sader ar tādām garšvielām kā kanēlis, anīss, krustnagliņas, kardamons un ingvers. 
Piešķir brīnišķīgu garšu mērcēm, desertam, saldējumam, konditorejas izstrādājumiem, putukrējumam, ievārījumam, kompotam. 

Vaniļas pāksti pārgriež uz pusēm, ar smailu naža galu izņem melnās eļļainās sēkliņas, ko pievieno ēdienam. Arī pāksti var novārīt šķidrumā, kam vēlas piešķirt vaniļas garšu un aromātu. Izmantoto parasti noskalo, izžāvē un lieto vēlreiz, piemēram, aromatizējot tēju vai cukuru. 

Medicīnā:
     Vaniļas afrodīziskais spēks slēpjas tā patīkamajā smaržā Orhideju dzimtas augs. Negatavās vaniļas pogaļas, kam pilnīgi nav garšas un smaržas, savu īpatnējo aromātu un tumšbrūno krāsu iegūst pēc žāvēšanas un fermentēšanas. Dažus šā zieda augļus pazinuši un izmantojuši acteki. Parasti vaniļu pievieno cepumiem, desertiem un liķieriem. Indusi vārīja vaniļas sakni pienā un lietoja kā seksuālo toniku. 


Nav komentāru: